V četrtek, 17. februarja 2022, je v konferenčni dvorani Gasilskega doma Ruše, na Kidričevi ulici 3, potekala 20. redna seja Občinskega sveta Občine Ruše.
Občinski svet je obravnaval in sprejel:
Odlok o proračunu Občine Ruše za leto 2022 v drugi obravnavi
Predlog proračuna Občine Ruše za leto 2022 je bil v prvi obravnavi sprejet na 19. redni seji občinskega sveta, 23. decembra 2022, in dan v javno razpravo do 24. januarja 2022. Bistvene razlike od predloga v prvi obravnavi niso nastale. Na razlike so vplivali: zaključek lanskega proračuna in njegova uskladitev z realizacijo iz leta 2021, umestitev manjšega števila stavb v celovito energetsko sanacijo javnih objektov v lasti Občine Ruše, umestitev projektov participativnega proračuna po postavkah in spremembe Zakona o financiranju občin, ki predvidevajo finančno razbremenitev občin. Upoštevali so se tudi posamezni predlogi prejeti v času javne razprave in vloženi amandmaji.
Proračun za leto 2022 v drugi obravnavi predvideva 13.109.124,46 evrov prihodkov (prva obravnava: 13.762.299,60 evrov) in 15.329.618,26 evro odhodkov (prva obravnava: 16.030.998,60 evrov). Za investicije je v drugi obravnavi predvidenih 9.735.024,26 evrov (prva obravnava: 10.431.452,60 evrov), kar obsega 63,5 % vrednosti proračuna.
Za investicije je v večini predvideno pridobivanje evropskih sredstev (druga obravnava: 3.310.103,31 evrov, prva obravnava: 3.514.298,81 evrov), sredstev iz državnega proračuna (druga obravnava: 2.637.539,25 evrov, prva obravnava: 2.507.539,25 evrov) ter sredstev od ostalih partnerjev (koncesionar za energetsko sanacijo občinskih stavb; 2.428.568,75 evrov). Le v manjši meri je predvideno namensko zadolževanje (druga obravnava: 2.500.000,00 evrov, prva obravnava: 2.400.000,00 evrov).
Glavni investicijski projekti v proračunu za leto 2022 so (predvidena sredstva so navedena za projekte, ki presegajo 1 mio evrov):
- celovita energetska sanacija 6-ih javnih objektov v lasti Občine Ruše, cca 3 mio evrov,
- celovita ureditev odvajanja in čiščenja odpadne vode v porečju Drave in v aglomeraciji ID16520, cca 3,4 mio evrov,
- prizidava zdravstvene postaje Ruše, cca 1,7 mio evrov,
- obnova vodovodov in javne razsvetljave v času izgradnje kanalizacije,
- ureditev trga v Rušah,
- zaključek prenove Doma kulture Ruše (obnova fasade in stavbnega pohištva),
- priprava načrtov in projektne dokumentacije za črpanje nepovratnih sredstev (ureditev hudournikov, letno gledališče in prizidava vrtca Ruše),
- obnova magistralnega vodovoda TPE 225 (ob rekonstrukciji mostu čez Dravo),
- ureditev ceste Šlosberg,
- rekonstrukcija mostu na Lobnici – stara cesta na Glažuto,
- rekonstrukcija lokalne ceste Ruše – Glažuta,
- asfaltiranje ulic s sofinanciranjem občanov (asfaltiranje odcepa Log 100 in Log 19),
- ureditev nove dostopne ceste za vrtec – Šarhova pot,
- izgradnja parkirišča ob Šarhovi poti 6,
- ureditev povezovalne ceste med Falsko cesto in Knifičevo ulico,
- širitev vodovodnega omrežja na vododeficitarna območja,
- ureditev Matavškove gramoznice,
- investicijsko vzdrževalna dela na Trgu vstaje 3 (obnova fasade in montaža nove plinske peči).
Proračun zajema tudi pomembne socialne programe, za katere namerava občina nameniti cca 1,7 mio evrov. Ti so: pomoč družini na domu, Prostofer, e-oskrba, subvencije za nakup vozovnic, darila ob rojstvu otrok, subvencioniranje komunalnih prispevkov za mlade, doplačilo razlike med ceno programov v vrtcih in plačili staršev, sofinanciranje programov zaposlovanja, štipendije, oskrba v domovih starejših, socialne pomoči, subvencioniranje stanarin, humanitarna pomoč, regresiranje prevozov v šolo, subvencije prehrane dojenčkov in otrok, subvencije letovanja otrok.
Tudi v letu 2022 je predvidena izvedba projektov iz participativnega proračuna v skupnem znesku 30.000,00 evrov za območja krajevnega odbora Bistrica ob Dravi, Bezena in Smolnik - Fala. Za območje krajevnega odbora Ruše ni bilo podanega predloga in posledično tudi ni predvidene porabe.
Odlok o ustanovitvi sveta ustanoviteljic za izvrševanje ustanoviteljskih pravic v Javnem lekarniškem zavodu Mariborske lekarne Maribor v prvi obravnavi
Zakon o lokalni samoupravi v 61. členu določa, da občine za uresničevanje ustanoviteljskih pravic, v skupnem javnem zavodu, ustanovijo skupni organ za izvrševanje ustanoviteljskih pravic. Naveden organ sestavljajo župani občin ustanoviteljic. Zaradi sprejema Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Javni lekarniški zavod Mariborske lekarne Maribor (MUV, št. 3/2013) z 11 ustanoviteljicami, je posledično potrebno uskladiti tudi sestavo sveta ustanoviteljic (prej 6, sedaj 11 občin ustanoviteljic). Akt o ustanovitvi skupnega organa (odlok) določa naloge organa, organizacijo dela, način sprejemanja odločitev, financiranje in delitev stroškov med občinami.
Odlok o ustanovitvi javnega podjetja Nigrad, d.o.o. v prvi obravnavi
Družba Nigrad, d. o. o., je organizirana v obliki družbe z omejeno odgovornostjo in opravlja gospodarske javne službe na podlagi sklenjenih koncesijskih pogodb. Predlagana je statusna sprememba Nigrada, d. o. o., v javno podjetje.
Dokument identifikacije investicijskega projekta za investicijo »Širitev vodovodnega omrežja na vododeficitarna območja občine (Lobnica – Martnica)«
Na širšem območju Areške ceste v občini Ruše (naslovi Areška cesta 33-39, Lobnica 3, 3a, 4, 4c, 5, 35, 35a, 36, 36a, 40, 41) je več objektov brez ustrezne javne vodooskrbe. Leta 2014 je bil severno od predmetnega območja izgrajen nov vodovodni sistem Vinska pot s prečrpalno postajo in vodohranom na nadmorski višini cca 425 m. n v. V vodohranu je vgrajena tudi prečrpalna postaja za vodooskrbo višje ležečih porabnikov v ulici Vinska pot. Višje se del naselja Lobnica na obronkih Pohorja v občini Ruše s pitno vodo oskrbuje preko starejšega, dotrajanega in sanitarno manj primernega lokalnega vodooskrbnega sistema z več lastnimi zajetji in zbiralnikom vode. V Občini Ruše že vrsto let spremljamo problematiko vodooskrbe na tem območju Lobnice, ki se oskrbuje iz enega večjih lokalnih vodovodov na Pohorju. V preteklosti je občina občanom – uporabnikom vodovoda večkrat priskočila na pomoč, bodisi pri sofinanciranju obnov vodovodnih cevi, ureditvi zajetij, bodisi pri sofinanciranju stroškov analiz pitne vode, izdelave hidrogeološkega mnenja ipd.. Poglavitni problem na območju obravnave je težava pri zagotavljanju kvalitetne pitne vode (mikrobiološka oporečnost vode). Razlog za investicijsko namero je ureditev javne vodooskrbe na območju Lobnice, kjer se prebivalci trenutno oskrbujejo iz lastnih, pretežno oporečnih sistemov za zagotavljanje pitne vode. Celotna vrednost investicije znaša predvidoma 742.235,46 evrov, in s katero bomo zagotovili javno vodovod za cca. 130 občanov.
Letni program športa za leto 2022
Na ravni lokalne skupnosti se izvajanje Zakona o športu in Nacionalnega programa športa v Republiki Sloveniji določi z letnim programom športa. Letni program športa določa obseg in vrsto športnih dejavnosti, ki se financirajo iz javnih sredstev, ter obseg sredstev, ki se za njihovo uresničevanje zagotovijo v proračunu občine. V okviru Letnega programa športa je v letu 2022 namenjenih 792.734,00 evrov, od tega namenjamo društvom 165.000,00 evrov. Znesek je višji od lanskega za 10,89 %.
V okviru programa športa se zagotavlja sredstva za sofinanciranje: športnih programov, priznanj športnikov, športnih prireditev, društev na področju športa, vzdrževanja športne infrastrukture, izobraževanja kadrov, delovanja športne zveze, materialnih stroškov, investicijskega vzdrževanja športnih objektov in investicij v šport. Tudi v letu 2022 so predvidena sredstva v proračunu občine na podlagi potrjenih projektov participativnega proračuna, na področju športa je predvidena nabava fines opreme na Smolniku. Predvidene so večje investicije in investicijska vzdrževanja, ki se bodo izvedle v letu 2022: nakup tartana za malo otroško igrišče v Športnem parku Ruše, zaščitna ograja igrišča na Smolniku, investicijsko vzdrževanje zaščitnih ograj na igrišču v Bistrici ob Dravi, nogometnem stadionu Ruše, nabava toplotne črpalke v Športni dvorani Ruše, idr..
Soglasje k Statutu Javnega zavoda Športni park Ruše
Občinski svet Občine Ruše je na 18. redni seji, 8. novembra 2021, sprejel Odlok o ustanovitvi Javnega zavoda Športni park Ruše (v nadaljevanju: Odlok). V 30. členu predmetnega Odloka je določeno, da mora javni zavod uskladiti statut in druge splošne akte z Odlokom. Skladno z Odlokom, sprejema statut javnega zavoda Svet zavoda, po predhodnem soglasju ustanovitelja. Ker gre za obsežnejše spremembe je direktor ŠPR skladno z 2. alinejo prvega odstavka 15. člena Odloka predlagal nov statut, z uveljavitvijo katerega bo obstoječi Statut prenehal veljati. Cilj predlaganega statuta je podrobnejša določitev načina delovanja zavoda in ostalih določil, pomembnih za nemoteno delo zavoda.
Problematika novih cenikov Javnega zavoda Športni park Ruše
Namen obravnave te teme je bil, da se Občinski svet Občine Ruše, kot organ odločanja, ki potrjuje direktorje javnih zavodov, kakor tudi imenuje predstavnike v svetu zavoda, seznani s problematiko dviga cen javne službe v Javnem zavodu Športni park Ruše in cenikom, ki je pričel veljati s 1. januarjem 2022.
Županja je na seji izrazila nestrinjanje z višino novih cen, kot tudi z načinom dviga le-teh ter podala obrazložitev. Razprava je tekla v smeri izboljšanja sodelovanja in komunikacije med direktorjem, predstavniki ustanovitelja v svetu zavoda in ustanoviteljem, v smeri odpoklica predstavnikov ustanovitelja v svetu zavoda, neprimernosti dviga cen v času dražitev energentov in socialne ogroženosti občanov, nekateri svetniki pa so se z dvigom cen tudi strinjali.