Trg vstaje 11
2342 Ruše
31. oktobra v Sloveniji praznujemo dan reformacije, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, hkrati pa obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika.
Reformacija je bilo pomembno versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, ki ga je zaznamovalo pozivanje k reformi Katoliške cerkve in povzročilo ustanovitev protestantskih cerkva. Osrednji osebnosti reformacije sta Martin Luther v Nemčiji in John Calvin v Švici, vendar so se učinki gibanja razširili po Evropi in vplivali na številne regije in skupnosti. Prav 31. oktobra 1517 je Martin Luther, nemški menih in profesor, na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, v katerih je zahteval prenovo cerkve. Od tod izvira naziv reformacija, saj je Luther zahteval celostno prenovo, ne le verske, pač pa tudi politično in kulturno. Ena od pomembnih zahtev Martina Luthra je bila, da se vsem omogoči branje Svetega pisma v svojem maternem jeziku. To je bilo ključnega pomena za razvoj književnosti v številnih jezikih, med drugim tudi v slovenskem.
V tem širšem gibanju je imel bistveno vlogo Primož Trubar, slovenski protestantski reformator in ključna osebnost reformacije na slovenskem ozemlju. Leta 1508 rojeni Trubar ni bil le teolog, ampak tudi začetnik razvoja slovenskega knjižnega jezika. Najbolj znan je po prevodu Svetega pisma v slovenščino, s čimer je versko besedilo prvič naredil dostopno slovensko govorečemu prebivalstvu.
Trubarjevo delo se je začelo v zgodnjih štiridesetih letih 15. stoletja, ko je izdal prvo tiskano knjigo v slovenščini »Katekizem«, katere cilj je bil poučiti ljudi o načelih protestantizma. Njegovo delo je postavilo temelje slovenske književnosti in pripomoglo k poenotenju jezika med Slovenci, saj pred njegovim delom ni bilo standardizirane pisne oblike slovenščine.
Trubarjeva predanost jeziku, izobraževanju in veri še danes odmeva in poudarja trajni pomen reformacije pri oblikovanju narodne in verske identitete.
Spoštovani občanke in občani, želim vam prijetno praznovanje ob dnevu reformacije.
Vse Dobro.
Urška Repolusk, županja