Občanke in občane občine Ruše obveščamo, da laboratoriji in odvzemna mesta Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor delujejo v januarju 2021 po spremenjenem urniku. Ob tem opozarjamo tudi na upoštevanje navodil ob prehajanju občinskih meja (natisnjena, izpolnjena in podpisana izjava, vabilo, itd).
Laboratorij v Rušah deluje od ponedeljka do petka med 7.00 in 14.00 uro. Zaradi zajezitve širjenja okužb z novim korona virusom se priporoča obisk laboratorija v Rušah po abecednem vrstnem redu napotenih preiskovancev oziroma pacientov.
Tak način velja tudi za obisk Centralnega laboratorija v Sodni ulici 13, v Mariboru, kjer poteka sprejem preiskovancev oziroma pacientov po abecednem vrstnem redu, od ponedeljka do petka, v času med 6.30 do 14.00 uro.
To pomeni v praksi, da se preiskovanci oziroma pacienti zglasijo v laboratoriju, po sledečem abecednem vrstnem redu:
- med 6.30 in 7.00 uro, s priimki na črke A, B, C, Č
- med 7.00 in 7.30 uro, s priimki na črke D E, F, G
- med 7.30 in 8.00 uro, s priimki na črke H, I, J, K
- med 8.00 in 8.30 uro, s priimki na črke L, M, N
- med 8.30 in 9.00 uro, s priimki na črke O, P, R
- med 9.00 in 9.30 uro, s priimki na črke S, Š, T
- med 9.30 do 10.00 uro, s priimki na črke U, V, Z, Ž
Na odvzem preiskovanci oziroma pacienti počakajo v čakalnici.
Invalidi, onkološki pacienti, nosečnice naročene na urinske preiskave in tisti, ki so naročeni na obremenitvene teste imajo prednostno obravnavo. O tem morajo obvestiti zdravstveno osebje ob vstopu v čakalnico!
V Centralnem laboratoriju v Sodni ulici 13, v Mariboru izvajajo odvzem bioloških vzorcev, opravljajo urinske, hematološke in biokemične preiskave, preiskave blata in osnovne teste hemostaze. Testi hemostaze so laboratorijski preizkusi, s katerimi se določi količina ali aktivnost posameznih dejavnikov hemostaze (ravnovesje med strjevanjem in fibrinolizo krvi).
Odvzem venske krvi je odvzem krvi iz vene na roki. Pred odvzemom mora biti preiskovanec oziroma pacient tešč vsaj 8 do 12 ur, lahko pa v tem času zaužije vodo. Pri odvzemu kapilarne krvi, gre za odvzem manjše količine krvi, ki običajno poteka iz prsta, redkeje iz uhlja. Kapilarno kri se odvzema sladkornim bolnikom za določitev krvnega sladkorja in otrokom.
Priporočeno je, da naj preiskovanec oziroma pacient, dan pred preiskavami ne pretirava z različnimi aktivnostmi in uživa običajno prehrano, najkasneje do 20. Ure. Po tej uri ni priporočeno uživajte hrane, dovoljeno pa je uživanje vode. Na ta način se zagotovi, da je preiskovanec oziroma pacient ob odvzemu krvi tešč.
Na rezultate hematoloških in/ali urinskih preiskav lahko vpliva tudi povečan vnos alkohola, pretirana fizična aktivnost, udarci in poškodbe ter uživanje določene hrane, npr. hren, rabarbara, rdeča pesa ipd. Slednja urin obarva rdeče in na prvi pogled daje napačen vtis.
Ker vzorec urina ne jemlje zdravstveno osebje tako kot npr. vzorec krvi je pomembno, da preiskovanec oziroma pacient sledi natančnim navodilom za odvzem. Pri čemer je pomembno, da prvi curek zavrže, zbere pa srednji curek urina, ki je najprimernejši za analizo. Za čim bolj realno urinsko sliko je najboljši drugi jutranji urin.
V laboratorijih velja, da je preiskovanec oziroma pacient tešč samo do poldneva oziroma do 12. ure. Kasneje začne človeški metabolizem z različnimi procesi presnove, ki navidezno kažejo na vnos hrane, kljub temu, da do tega ni prišlo.
Zdravnik, ki je napotil preiskovanca oziroma pacienta na hematološke in/ali urinske preiskave, po opravljeni analizi dobi izvid v elektronski obliki. Le ta omogoča hitrejšo nadaljnjo obravnavo pacienta pri zdravniku.
Kontakti za Centralni laboratorij:
- tel. št.: 02/ 22 86 241 in 02/ 22 86 588
- naslov: Sodna ulica 13, 2000 Maribor
- sprejem pacientov od ponedeljka do petka, v času med 6.30 do 14.00 uro po abecednem vrstnem redu
Kontakti za laboratorij Ruše:
- tel. št.: 02 66 38 105
- naslov: Stadionska 4, 2342 Ruše
- sprejem pacientov od ponedeljka do petka, v času med 7.00 in 14.00 uro po abecednem vrstnem redu
Odvzemno mesto v Kamnici, ki je sicer drugo najbližje, je ZAPRTO do PREKLICA.