»Stati inu obstati«
To so besede vzete iz pridige Primoža Trubarja o veri, ki je sestavni del Trubarjevega prvega Katekizma, prve slovenske knjige.
Kljub časovni oddaljenosti je ta slovensko pisana Trubarjeva pridiga še kako aktualna tudi v današnjem času, saj izpostavlja pomen vere in njene moči.
V Sloveniji vse od leta 1992 praznujemo dan reformacije kot državni praznik v spomin na 31. oktober 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther v Wittenbergu razglasil 95 tez. Luthrova zahteva, da naj vsak vernik sam bere Sveto pismo v svojem materinem jeziku, je pomembno vplivala na razvoj slovenske književnosti s Primožem Trubarjem, ki je leta 1550 izdal prvo slovensko knjigo Katekizem in ji kasneje dodal še Abecednik.
Obdobje reformacije pa žal ni prineslo le napredka, ampak tudi velike razkole v Cerkvi, nemire in vojne, ki so zaznamovale zgodovino takratne Evrope. Vendar ključno sporočilo reformacije je bilo in je ostalo poudarjanje pomena človeka kot posameznika, njegove svobode in odgovornost.
Obdobje, ki ga doživljamo danes, je za vse nas zelo zahtevno in tako kot v obdobju reformacije, se tudi danes v ospredje postavlja pomen človeka kot posameznika, svoboda in odgovornost.
Naj nam bodo Trubarjeva besede »Stati inu obstati« navdih in vodilo pri premagovanju izzivov, ki nam jih prinaša sodobna družba.
Vse Dobro!
Urška Repolusk, županja