Trg vstaje 11
2342 Ruše
Državljani Ukrajine ne potrebujejo vizuma za vstop v Slovenijo, v kolikor potujejo z biometričnim potnim listom, in lahko v njej bivajo 90 dni v zadnjem obdobju 180 dni.
V Slovenijo lahko vstopite z naslednjimi dokumenti:
Veljavnost potne listine mora biti najmanj tri mesece daljša od nameravanega prebivanja v Republiki Sloveniji.
Izdaja vizumov je v pristojnosti Ministrstva za zunanje zadeve. Več o vizumih je na strani Vstop in prebivanje.
Vrste dovoljenj za prebivanje
Koliko moram plačati, ko vložim prošnjo za izdajo dovoljenja za prebivanje?
* Če je enotno dovoljenje izdano na podlagi predhodno izdanega delovnega dovoljenja po mednarodnem sporazumu (npr. Sporazum o zaposlovanju med Republiko Slovenijo in Republiko Srbijo ali Bosno in Hercegovino), te takse ne plačate.
Primer 1: Pridobiti želite dovoljenje za začasno prebivanje z namenom študija in prošnjo vložite na pristojni upravni enoti v Republiki Sloveniji. Za prošnjo plačate takso 4,50 evra, za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje z namenom študija plačate takso 50,00 evrov, za tiskovino izkaznice dovoljenja za začasno prebivanje plačate 12,00 evrov.
Primer 2: Pridobiti želite dovoljenje za začasno prebivanje z namenom študija in prošnjo vložite na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v tujini. Za prošnjo plačate 13,00 evrov, za izdajo prvega dovoljenja za začasno prebivanje plačate takso 102,00 EUR, za tiskovino izkaznice dovoljenja za začasno prebivanje plačate 12,00 evrov.
V kolikor želite po preteku 90 dni prebivati v Republiki Sloveniji, morate urediti ustrezno dovoljenje za prebivanje.
V primeru, da bodo državljani Ukrajine podajali namere za mednarodno zaščito, bo Policija skladno z veljavno zakonodajo, vsako zahtevo obravnavala in postopke predajala v nadaljnjo pristojno obravnavo na Direktorat za migracije Ministrstva za notranje zadeve.
Nameni prebivanja za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje
V Sloveniji lahko prebivate zaradi različnih namenov. Jasen in dokazljiv namen prebivanja je eden od pogojev za izdajo dovoljenja za prebivanje:
Informacije o mednarodni zaščiti v Republiki Sloveniji
Brošure, publikacije | Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov
Bivanje v azilnem domu
Brošure, publikacije | Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov
Najpogostejša vprašanja in odgovori
Kako in kdaj lahko zaprosim za mednarodno zaščito v Republiki Sloveniji?
Za mednarodno zaščito lahko zaprosite isti dan ali v najkrajšem času po prihodu v Republiko Slovenijo. Namen podaje prošnje za mednarodno zaščito lahko izrazite pri katerem koli državnem organu ali organu samoupravne lokalne skupnosti, ki bo o tem obvestil policijo. Ko boste uradni osebi izrazili namen podati prošnjo za mednarodno zaščito, boste napoteni ali pripeljani na policijo. Več informacij je dostopnih na naši spletni strani v slovenskem in angleškem jeziku.
Katere pravice pripadajo prosilcu za mednarodno zaščito?
Ali mora prosilec za mednarodno zaščito bivati v azilnem domu?
V utemeljenih primerih in kadar ne obstajajo razlogi, ki nasprotujejo izdaji dovolilnice, lahko prosilci prenočijo tudi zunaj azilnega doma ali njegove izpostave, in sicer na območju občine, v kateri imajo določen naslov začasnega prebivanja (naveden je na kartici prosilca). Dovolilnico za prenočitev zunaj azilnega doma ali njegove izpostave izda Urad Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov za največ sedem dni, pri čemer skupno število izdanih dovolilnic ne sme preseči skupno 60 dni v obdobju enega leta.
Osebe iz Ukrajine se že nahajajo v Republiki Sloveniji in se jim zaključuje trimesečno bivanje. Kakšen status lahko dobijo glede na to, da se ne morejo vrniti v svojo državo?
Oglasijo naj se na najbližji policijski postaji. Predlagamo tudi, da se tujec seznani s postopkom in možnostjo vložitve prošnje za mednarodno zaščito ali pa bo te podatke pridobil na policijski postaji. Ob vloženi nameri na policijski postaji bo tujec predan v postopek Sektorju za postopke mednarodne zaščite na Ministrstvu za notranje zadeve, nastanjen pa bo v kapacitetah s katerimi razpolaga Urad Vlade RS za integracijo in oskrbo migrantov. V kolikor ima tujec urejeno prebivališče v Sloveniji (sam, pri sorodnikih, prijateljih idr.) lahko po izraženi nameri ostane na tem naslovu. Če tujec ne želi oziroma ne bo zaprosil za mednarodno zaščito in ostane na območju Slovenije oziroma schengenskem prostoru po pretečenem roku dovoljenega kratkoročnega prebivanja (90/180), bo v državi nezakonito. Sledenje pomeni, da mu bo policija izdala odločbo o vrnitvi z rokom za prostovoljni odhod.
Rok za prostovoljni odhod bo policija lahko podaljšala za ustrezno obdobje, če bo tujec pred potekom roka za prostovoljni odhod podal prošnjo za podaljšanje le-tega.
Ali lahko osebe prehajajo Slovensko mejo z notranjimi dokumenti (Ukrajinskimi potnimi listi), ki niso biometrični in brez vize?
Državljan Ukrajine lahko zakonito vstopa v Republiko Slovenijo z veljavnim biometričnim potnim listom. V kolikor bo državljan Ukrajine vstopil v Slovenijo brez ustreznih dokumentov, bo s tem storil prekršek po Zakonu o tujcih. Kljub temu bo v takih primerih policija, glede na vojne razmere in situacijo, ki je trenutno prisotna na ukrajinskem ozemlju, v skladu z Zakonom o prekrških upoštevala individualne okoliščine prekrška, ki ga delajo posebno lahkega, in ob katerem je nastala neznatna škodljiva posledica v primerjavi z življenjsko ogroženostjo osebe, ki beži pred oboroženimi spopadi. Ob zakonskih pogojih bo policija v takih primerih izrekla opozorilo in osebe ne bo oglobila.
V kolikor osebe nimajo ustreznih dokumentov za prehod meje, vendar pa imajo možnost nastanitve pri sorodnikih, ali se lahko legalno nastanijo pri sorodnikih?
V tem primeru predlagamo, da se oseba najprej javi na najbližji policijski postaji skupaj s sorodnikom pri katerem bo bivala. Na policijski postaji bo tujec lahko podal namero za podajo prošnje za mednarodno zaščito. Njegova namera bo odstopljena Sektorju za postopke mednarodne zaščite na Ministrstvu za notranje zadeve, tujec pa bo lahko ostal pri svojih sorodnikih. Sicer je tak tujec nezakonito v Sloveniji, vendar bo policija ravnala, kot je opisano pod odgovorom na druga vprašanja.
Na katero policijsko postajo se lahko obrnejo, ko si želijo urediti status mednarodne zaščite v Republiki Sloveniji?
Tujec se lahko oglasi na kateri koli policijski postaji v Sloveniji.
V primeru, da je bil prestop meje legalen, bivanje so prijavili pri sorodnikih, kdo vodi evidenco teh prijav in kdo jih bo obvestil kakšna pomoč jim je na voljo?
Če tujec zakonito vstopi v državo in se nastani pri svojih sorodnikih, mora v skladu z določbami Zakona o prijavi prebivališča prijaviti svoje bivališče v treh dneh po prestopu meje (ob nastanitvi v hotelu in drugih nastanitvenih obratih, za prijavo poskrbi gostitelj). V ustrezno evidenco vnos opravi policija. Policija bo tudi tujcem nudila vsakršne koli dodatne podatke.
Kam se lahko obrnem, če želim prispevati materialna in finančna sredstva za pomoč osebam iz Ukrajine?
Slovenska Karitas in Rdeči Križ Slovenije sta odprla računa za zbiranje finančnih sredstev za pomoč osebam iz Ukrajine. Slovenska filantropija - Združenje za pomoč prostovoljstva pa zbira pomoč v obliki materialnih sredstev. Več informacij je dostopnih na spletnem naslovu: Pomoč Slovenije državljanom Ukrajine.
Kam se lahko obrnem, če želim ponuditi nastanitvene kapacitete osebam iz Ukrajine?
Obrnite se na telefonsko številko 080 41 42. Lahko tudi pošljete sporočilo na elektronski naslov info.ukrajina@gov.si.
Ali lahko državljan Ukrajine v primeru bolezni obišče zdravnika?
Državljani Ukrajine imajo pravico do nujnega zdravstvenega varstva, ki obsega: