Pomladne temperature kličejo po tem, da smo več na svežem zraku in se rekreiramo v naravnem okolju. Žal pa naravo največkrat ob dovoznih poteh v gozd ter ob robovih naselij onesnažujejo in kazijo odpadki. Pomladanski meseci nam dajejo veliko priložnosti, da na svojevrsten način pomagamo naravi in organiziramo kakšen dogodek ali čistilno akcijo, saj v tem času obeležujemo kar nekaj okoljskih dnevov:
- 21. marec – Mednarodni dan gozdov
- 22. marec – Svetovni dan voda
- 23. marec – Svetovni dan meteorologije
- 26. marec – Ura za Zemljo
- 22. april – Svetovni dan Zemlje
- 27. april – Dan dreves
- 14. maj – Svetovni dan ptic selivk
- 15. maj – Svetovni dan podnebnih sprememb
- 20. maj – Svetovni dan čebel
- 21. maj – Evropski dan Nature 2000
- 22. maj – Mednarodni dan biotske raznovrstnosti
- 24. maj – Evropski dan parkov
- Zadnji teden v maju – Teden gozdov
- 5. junij – Svetovni dan okolja
Želimo vas vzpodbuditi, da razmislite o organizaciji čistilne akcije v vaši občini. Poberite smeti in k temu povabite še svoje bližnje in prijatelje. K dogodku povabite vrtce, šole in društva iz vaše občine. Ob tem upoštevajte navodila in poskrbite za zaščitno opremo (rokavice, primerno obutev za gozd) ter varnost. Zbrane odpadke nato pravilno ločite in oddajte v primerne zabojnike oz. se za odvoz dogovorite z izvajalcem gospodarske javne službe. Ob uspešno zaključeni akciji lahko posadite drevo in tako še dodatno pomagate naravi.
Ker je pomlad tudi čas urejanja okolice in čiščenja vrtov, ko se nabere velika količina zelenega odreza, odpadne trave, listja in drugih biološko razgradljivih odpadkov, morda razmislite o organiziranem zbiranju teh odpadkov na za to določenih mestih (po dogovoru z izvajalcem gospodarske javne službe), ki jih sporočite občanom. S tem se izognete nepravilnemu odlaganju bioloških odpadkih v gozdovih in na gozdnih robovih, kurjenju lesa in druge biomase, ki obremenjuje zrak s škodljivimi delci in drugimi onesnaževali (benzen, policiklični aromatski ogljikovodiki, ogljikov monoksid,..), ki so za krvožilni sistem in srce posebej nevarni, določeni celo rakotvorni.
Tudi v Mestni občini Maribor bomo v prihodnjih mesecih organizirali več čistilnih akcij, o katerih bomo obveščali preko spletne strani okolje.maribor.si. Vabljeni, da se nam pridružite ali se z nami tudi povežete preko svojih akcij.
Za vsa dodatna vprašanja ali pomoč smo vam na voljo na nina.gornikmulec@maribor.si ali 02/2201-446.
Pripravila: Nina GORNIK MULEC Skupna služba varstva okolja, SOU Maribor