S toplejšim vremenom, ki v naravo vabi vse več ljudi, se je ponovno pojavilo večje število pasjih iztrebkov, ki jih lastniki za svojimi ljubljenčki ne počistijo. Takšno početje zmoti veliko ostalih sprehajalcev, saj lahko negativno vpliva tako na okolje kot tudi na naš zdravje.
Zmotno je razmišljanje, da s puščanjem iztrebkov naših ljubljenčkov pripomoremo h gnojenju zelenih površin. Živalska gnojila, ki jih dodajamo zemlji, da zagotovimo zadostne količine hranilnih snovi, so namreč od rastlinojedih živali in vsebujejo povsem druge sestavine. Iztrebki mesojedih živali, kot so psi in mačke, pa na rast rastlin zaradi prevelike količine hranil kot tudi visoke vsebnosti patogenih bakterij, nimajo dobrega učinka. Preko pasjih iztrebkov se tako lahko prenašajo okužbe z raznimi bakterijami (npr. E. Colli) in paraziti (npr. pasje gliste), ki so lahko še posebej nevarni za manjše otroke, ki se lahko okužijo ob igranju na travniku, na trati v parku ali na otroškem igrišču. Prav tako pa se preko iztrebkov v tla izločajo ostanki zdravil, ki jih zaradi bolezni uživajo hišni ljubljenčki.
V raziskavi, ki so jo pred kratkim izvedli na Univerzi Ghent v Belgiji, so ugotovili, da psi s svojimi izločki na dnevnih sprehodih letno izločijo približno 11 kilogramov dušika na hektar in pet kilogramov fosforja, kar je primerljivo s stopnjo onesnaženja, ki ga povzročajo kmetijstvo, industrija in prometne površine. Večina naravnih ekosistemov vsebuje nizko raven dušika, pretiran vnos zato zmanjšuje biotsko raznovrstnost, saj omogoča rast le nekaterim rastlinam. To pa posledično odganja tudi divje živali, ki
zaradi zatiranja določenega rastlinja nimajo več hrane. Prav zaradi tega iztrebkov ni dovoljeno odlagati med biološke odpadke, saj so le ti večinoma namenjeni za pripravo komposta, vsebnost mačjih in pasjih iztrebkov v njih pa je moteča.
Zakonske obveznosti lastnikov oz. skrbnikov psov
V skladu z Odlokom o zelenih površinah na območju Občine Ruše je prepovedano:
- voditi pse na območje javnih otroških igrišč, razen če gre za službene pse ali pse, ki pomagajo invalidnim osebam,
- puščati pasje iztrebke na javnih zelenih površinah (potrebno je uporabljati označene koše oz. posode za mešane komunalne odpadke) in
- prosto vodenje psa na javnih zelenih površinah.
V primeru kršitev se zaračuna globa v višini 62,59 evrov.
Zaradi zgoraj zapisanih dejstev apeliramo na lastnike psov, da za svojimi ljubljenčki dosledno pobirajo iztrebke. Predvsem je puščanje iztrebkov izredno problematično na zavarovanih območjih, npr. na ožjem vodovarstvenem območju, saj lahko povzroči onesnaženje podzemne vode, kar lahko privede do kontaminacije vodnega vira in je hkrati lahko nevarno za naše zdravje.
Pripravila:
Nina GORNIK MULEC
SOU Maribor, Skupna služba varstva okolja