Trg vstaje 11
2342 Ruše
Slovenci veljamo za delaven in skromen narod. Skozi zgodovino nam ni bilo nič podarjenega. Boriti smo se morali za košček naše zemlje, slovenski jezik, kulturno dediščino in svojo domovino.
Vse to je pomenljivo zavito v besede iz pridige Primoža Trubarja »Stati inu obstati«, ki so sestavni del Katekizma, prve slovenske knjige.
V Sloveniji vse od leta 1992 praznujemo dan reformacije kot državni praznik v spomin na 31. oktober 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther v Wittenbergu razglasil 95 tez. Luthrova zahteva, da naj vsak vernik sam bere Sveto pismo v svojem maternem jeziku, je pomembno vplivala tudi na razvoj slovenske književnosti s Primožem Trubarjem, ki je leta 1550 izdal prvo slovensko knjigo Katekizem in ji kasneje dodal še Abecednik.
Na zgodovino slovenskega naroda so pomembno vplivali tudi dogodki iz prve in druge svetovne vojne in vojne za Slovenijo 1991. S pogumnimi dejanji in odgovornostjo do svojega naroda so nam naši predniki izborili dragoceno vrednoto – svobodo. Po njihovih zaslugah danes lahko v svoji domovini govorimo svoj materni jezik slovenščino. Čuvajmo in spoštujmo to dragoceno zapuščino.
Ob dnevu spomina na mrtve se torej spomnimo na naše prednike, naše babice in dedke, matere in očete in vse bližnje, ki so nam dali vse kar danes imamo – svobodo, slovenski jezik, domovino, vzgojo, toplino in ljubezen.
Dober, plemenit človek, ki je z nami živel,
nam ne more biti odvzet,
kajti v našem srcu je zapustil svetlo sled
svoje dobrote in plemenitosti.
(Thomas Carlyle)
Želim vam mirno doživetje prihajajočih praznikov.
Vse Dobro!
Urška Repolusk, županja