Trg vstaje 11
2342 Ruše
Zima prinaša povečano onesnaževanje zraka, povezano s kurjenjem, hkrati pa se srečujemo z energetsko krizo, ki bo verjetno pomembno vplivala na oskrbo z energenti. Posledično bi lahko številne kurilne naprave prešle na okoljsko manj prijazna goriva, kar bi vplivalo na slabšo kakovost zraka.
Kurjenje v neučinkovitih kurilnih napravah je glavni vir onesnaženja z delci v zimskem času. Posebej problematično je nepravilno kurjenje in pa kurjenje z neustreznimi gorivi, kot so na primer stari papir in karton, vlažni les, plastika, embalaža, tekstil in drugi odpadki. Oboje vodi do slabega izgorevanja in se pokaže neposredno kot gost temen dim iz dimnika. V jasnih zimskih popoldnevih se valeč dim zadržuje v plitvi plasti nastajajočega temperaturnega obrata in se sčasoma razprši po celem naselju. Takšno stanje v mestu in na vasi lahko povzroči že en sam neozaveščen kurjač. (Vir: MOP)
Z meritvami v Mariboru in okolici smo v preteklosti ugotovili, da je zrak v okoliških krajih v zimskem času z delci PM10 enako ali celo bolj onesnažen kot v centru mesta. Razlog za slab zrak zunaj mestnih središč gre iskati v velikem številu individualnih kurišč na lesno biomaso, neobstoječem ali slabo izkoriščenem plinovodnem omrežju, kurjenju neustreznega goriva (mokra drva), starosti teh naprav ter nenazadnje neustreznemu kurjenju. Na kakovost zunanjega zraka pa ima velik vpliv meteorologija, saj se v zimskem času pojavljajo meteorološke razmere ki prispevajo k višjim koncentracijam onesnaževal v zunanjem zraku (recimo temperaturni obrat).
Starejši ljudje, ljudje s srčno žilnimi boleznimi ali kronični boleznimi pljuč lahko že občutijo simptome pri koncentracijah do 75 µg/m3, nad to vrednostjo pa lahko tudi že splošna populacij občuti nelagodje. Pri vrednostih nad 100 µg/m3 se priporoča zmanjšanje intenzivne fizične aktivnosti na prostem za vso populacijo.
Zaradi velikega vpliva na zdravje se v primeru visokih napovedanih koncentracij ljudi preko medijev opozori, pozove se jih tudi k zmanjšanju onesnaževanja (uporaba JPP, zmanjšanje kurjenja lesa v sekundarnih napravah za ogrevanje, zmanjšanje temperature ogrevanja stanovanja za 1°C če se ogrevajo na lesno biomaso,..).
Napovedi je možno spremljati na:
http://www.arso.gov.si/zrak/kakovost%20zraka/podatki/PM10_napoved.html