Trg vstaje 11
2342 Ruše
Že manjše stoječe vode kot posledica velike količine dežja so lahko mesto za razmnoževanje komarjev.
Zaradi podnebnih sprememb se k nam priseljujejo vrste komarjev iz drugih celin, kot so tigrasti komarji, ki izvirajo iz JV Azije. Za razliko od »domače« vrste komarjev, ki se razmnožujejo ob ribnikih, močvirjih in drugih večjih vodnih površinah, potrebujejo tujerodni tigrasti komarji le majhno količino stoječe vode.
Samice večine vrst komarjev se po oploditvi hranijo s krvjo, da dobijo beljakovine, ki jih potrebujejo za tvorbo in razvoj jajčec. Ljudje komarje privabljamo z ogljikovim dioksidom v izdihanem zraku, vonjem in toploto. Domači komarji so »na delu« ob jutrih in večerih, tigrasti pa ves dan.
V nadaljevanju povzemamo splošne ukrepe za preventivno ravnanje (pripravile različne institucije, ki so navedene v virih na koncu prispevka):
· okolico hiše imamo pospravljeno in naokoli nikoli ne puščamo nepokritih zalivalk za rože, veder, odprtih plastenk, avtomobilskih gum in drugih majhnih posod, saj ostanki vode predstavljajo idealno gojišče za razmnoževanje komarjev;
· ne pustimo, da se voda nabira na ponjavah in drugih platnih, ki se uporabljajo za prekrivanje;
· več kot nekaj dni zunaj ne puščamo nepokritih napihljivih bazenov in drugih vodnih igrač;
· ne praznimo podstavkov za rože in drugih posod v kanalizacijske odtoke, temveč na zemljo ali zelenico;
· redno čistimo žlebove, sode in rezervoarje;
· na okna namestimo mrežo proti komarjem;
· posadimo rastline, ki naravno odganjajo komarje, kot npr. žajbelj, timijan, meta, melisa, bazilika;
· vzpostavimo ugodne življenjske pogoje za ptice, žuželke, pajke, močerade, kuščarje, žabe, ribe in netopirje, ki se prehranjujejo s komarji;
· nosimo svetla oblačila z dolgimi rokavi, ki pokrijejo čim večji del telesa;
· past za komarje, ki jo lahko naredimo sami – video: https://www.youtube.com/embed/ive9tSCpaoo
· naravni repelent proti komarjem – video: https://www.youtube.com/embed/A4clg9BVT-8
Insekticida za zatiranje komarjev na prostem pri nas nimamo registriranega
Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko preberemo, da v Sloveniji trenutno ni dovoljena oz. je prepovedana raba insekticidov za zatiranje komarjev na prostem, saj za tovrstno rabo pri nas insekticida nimamo registriranega. Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oz. na prostem, ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme. Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke (čebele idr.). Uporaba insekticidov v zunanjem okolju je strokovno smiselna oz. upravičena pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Tega do sedaj v Sloveniji še ni bilo.
Viri:
Ministrstvo za naravne vire in prostor:
Nacionalni inštitut za javno zdravje:
Mestna občina Ljubljana:
SKUPNA OBČINSKA UPRAVA MARIBOR
Skupna služba varstva okolja
Mag. Živa Bobič Červek