Trg vstaje 11
2342 Ruše
Spoštovane občanke in spoštovani občani,
Dan reformacije v Sloveniji praznujemo kot državni praznik v spomin na 31. oktober 1517, ko je nemški duhovnik Martin Luther v Wittenbergu razglasil 95 tez. Reformacija, ki je sledila, je privedla do velikega razkola v Cerkvi, ki so je kasneje, tudi skozi vojne, zapisala v zgodovino takratne Evrope. Luthrova zahteva, da naj vsak vernik sam bere Sveto pismo v svojem materinem jeziku, je pomembno vplivala na razvoj slovenske književnosti s Primožem Trubarjem, ki je leta 1550 izdal prvo slovensko knjigo Katekizem in ji kasneje dodal še Abecednik.
Reformacija je pomembno vplivala na kulturni razvoj Slovencev, zato vse od leta 1992 ta dan obeležujemo kot državni praznik. Ključno sporočilo reformacije je bilo in je ostalo poudarjanje pomena človeka kot posameznika, njegove svobode in odgovornosti.
V besedi reformacija se prepleta pojem spremembe. Spremembe v našem življenju so stalnica, še zlasti v moderni družbi, ko smo podvrženi vplivom globalizacije in prevzemanja drugih navad, kultur in jezikov. Bodimo spoštljivi do svoje kulture ter jezika in hvaležni našim prednikom, da so uveljavili slovenski jezik kot javno priznan.
Prvega novembra obeležujemo Dan spomina na mrtve, ko se spominjamo svojih bližnjih pokojnih in tistih, ki so žrtvovali svoje življenje za skupno dobro, svoja prepričanja in ideale. Z obiskom grobom pokojnih bomo v teh dneh obudili spomin na njih ter na ta način simbolično izrazili zahvalnost in spoštovanje.
Želim vam mirno in srčno doživetje prihajajočih praznikov.
Vse Dobro.
Urška Repolusk, županja