Trg vstaje 11
2342 Ruše
Za prikaz najdišča je potrebno obiskati spletno stran: https://gisportal.gov.si/portal/apps/webappviewer/index.html?id=403a54629867466e940983d70a16ad9e in v iskalnik vpisati EŠD številko, ki je zapisana v imenu najdišča v ( )
Naravna dediščina
Območje občine zaznamujejo z gozdom porasla pobočja Pohorja, delno z gozdom porasel obdravski svet in prodna ravnica ob reki Dravi, kjer prevladuje njivsko travnat svet, členjen s skupinami dreves in živic. Jasno čitljive in hitro zaznavne prostorske značilnosti so pogojene z naravnimi morfološkimi enotami.
Temeljni biotski elementi kulturne krajine so: skladnost gozdnih in negozdnih površin, drevje in ostalo rastje v naseljih, sadovnjaki, posamezna markantna drevesa ter pestrost zemljiške strukture oz. sistemov poljske razdelitve. Prostor je strukturiran z obstoječo rabo, ki jo opredeljujejo naravne danosti.
Kmetijske površine na območju zaledja so na reliefno in klimatsko ugodnejših prisojnih pobočjih.
Severni, nižinski del občine je strukturiran z različnimi kulturami na poljih ter z izmenjavo travniškega in njivskega sveta. Posebni poudarek mu daje reka Drava z obvodno vegetacijo. Ta del se odpira proti vzhodu.
Najznačilnejša obeležja oz. objekti naravne dediščine v občini so:
reliefna pestrost;
gozdnatost pohorskega zaledja in izgled kulturne krajine;
gozdnata krajina hribovskega zaledja, t.i. Ruškega Pohorja, za katero so značilni avtohtoni jelovo bukovi gozdovi. Najbolj so prvotni gozdni sestoji ohranjeni v pragozdu oz. v gozdnem rezervatu Šumik, ki je kot edini pragozd na Pohorju ohranjen na strminah nad grapo Lobnice;
soteska Lobnice in slapa Mali ter Veliki Šumik. Slednji je s 24m naš največji slap na nekarbonatni podlagi in tudi najvišji slap v porečju Drave v Sloveniji;
Vernski slap;
mlake pod Žigartovim vrhom;
Falska pečina;
park pri Falski graščini;
park pri cerkvi v središču Ruš;
Stanijev parkovni nasad in drevored v Rušah;
drevored in črni oreh pod Glažuto na Smolniku;
rastišča tis v Logu;
posamezna znamenita drevesa kot so tise, lipe, smreke, bukve, kostanji (npr. Jurševa tisa v Logu, Podlesnikov kostanj in Črnkove jablane v Rušah…);
urejene zelene in parkovne površine v naseljih občine;
območje Naravnega parka Pohorje, ki je v fazi priprave strokovnih podlag za razglasitev. Območje Pohorja predstavlja namreč bogat naraven svet, ki združuje v sebi številna območja ali dele narave, ki predstavljajo posebno znanstveno, zgodovinsko ali estetsko vrednost.
Območja naravne dediščine, spoznane kot naravne znamenitosti so zavarovana z dvema aktoma, sprejetima v preteklosti: Odlok o razglasitvi gozdov s posebnim namenom (MUV št. 4/80, popravek MUV št. 9/93), s katerim je zaščiten pragozd Šumik in Odločbo o razglasitvi pragozda in gozda ob Lobnici na Pohorju za gozd s posebnim namenom (MUV št. 13/67).
Ostale naravne znamenitosti sicer niso zavarovane, imajo pa status planskega varovanja. Večina objektov naravne dediščine je namreč evidentirana v Strokovnih osnovah za razglasitev naravnih znamenitosti v občini Ruše, ki so jih pripravili na Zavodu za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor v decembru 1993. Sodijo med prostorske sestavine dolgoročnega plana občine in predstavljajo osnovo za pripravo odloka, s katerim bodo objekti naravne dediščine (gozdni rezervati, naravni spomeniki: hidrološki, geomorfološki, botanični, zoološki, dendrološki…) zaščiteni z varstvenimi režimi.
Kulturna dediščina
Skoraj vse kulturne znamenitosti na območju občine so evidentirane v Odloku o razglasitvi nepremičnih kulturnih spomenikov na območju Občine Ruše, MUV št. 2/06, spremembe in dopolnitve objavljene v MUV št. 9/06 in 24/06.
Med najpomembnejšimi objekti kulturne dediščine, ki so zaščiteni z odlokom, so:
ARHEOLOŠKI SPOMENIKI:
UMETNOSTNO ARHITEKTONSKI SPOMENIKI:
ZGRADBE MEŠČANSKE IN TRŠKE ARHITEKTURE:
SAKRALNI SPOMENIKI:
JAVNI SPOMENIKI, ZNAMENJA IN VODNJAKI:
ETNOLOŠKI SPOMENIKI:
ZGODOVINSKI IN MEMORIALNI SPOMENIKI:
DOMOVI ZNANIH SLOVENCEV:
TEHNIŠKI SPOMENIKI:
Objekti kulturne dediščine, zaščiteni z navedenim odlokom, so evidentirani tudi kot prostorske sestavine dolgoročnega plana občine.