Trg vstaje 11
2342 Ruše
RUŠKO POHORJE
Ruško Pohorje skriva v sebi najlepše naravne lepote, kjer potok Lobnica poje svojo tisočletno pesem med širokimi grebeni in strmimi pečinami ter globoko strugo hudournika, z lepimi slapovi, najizrazitejšimi v Velikem in Malem Šumiku. Vulkanska sila je gradila prastare pohorske gmote granita, tonalita in kristalnega skrilavca, ki so prišle na površino v soteski Lobnice in njenega pritoka Verne. Skalnate tvorbe in mogočni skladi kažejo “miniaturo” moči in lepote Alp ob robu nekdanjega Panonskega morja. Skriti kanjon Lobnice in Verne v globoki soteski Smolnika s svojevrstno geološko sestavo tal in rastlinsko odejo ima mnogo padavin, predvsem zaradi pogostih neviht, ki napolnijo hudournika Lobnice in Verne in potočke s tolikšno količino vode, da bobnenje in šumenje povzroča strah in domišljijo o “jezerniku”, žalik – ženah, vilah in škratih.
V pravljičnem gradu ob Verni so prebivale vile. Kopale so se v valovih šumikov, vrtnarile na policah sten, gojile sleč, dišeči in modro cvetoči srobot, hodile k bližnjim kmetom in jim dajale dobre nasvete ter pomagale revnim in pridnim pastirčkom. Prihajale so tudi v bližino Ruš, plesale in sončile so se na “Božjih štengah”. Hodile so v vas k podvodnemu možu, ki mu Pohorci pravijo Jezernik. Prebival je v pohorskih jezerih, v Črnem jezeru, glavnem izviru Lobnice, v Lovrenških jezercih in v globinah Ribniškega jezera vrh Pohorja. Kadar si je kosmatinec z dolgimi “rusami”, po telesu ves mahast in opolzek in s plavutmi na nogah, zaželel ljubezni, je ugrabil lepo kmečko dekle in jo odpeljal v svoj grad na dnu Ribniškega jezera.
GOZDNA UČNA POT URŠANKOVO
Se prične pod Mucovo pečino in konča pri Glažuti.
Predstavlja sredogorski gozd z njegovimi sestavnimi deli. Nudi užitek v prepletu naravnih lepot, zgodovine območja, novih spoznanj ter prijetne sprostitve v zdravem okolju.
Sprehod po krožni poti je možen v dveh variantah (krajši - v dolžini 1,3 km ali daljši – v dolžini 3 km) na nadmorski višini 300 - 480 m. Sledite znakom brestovega lista.
11 stojišč je opremljenih s tablami, kjer je predstavljen gozd in njegovi sestavni deli: drevesne vrste oz. drevesa, podrast, zdravilne rastline, vodni režim, gozdna tla, povezanost gozda in živalskega sveta ter geološka podlaga.
Na poti se boste srečali s pohorskim potokom Lobnico, ki je imel v preteklosti velik pomen za razvoj gospodarske dejavnosti tega kraja: kovaštva in steklarstva. Ob potoku je bilo 23 mlinov in žag. Prav tako je bila ob njem speljana vodna drča (dolga 15,7 km) za spravilo lesa v dolino, ki so jo pričeli graditi leta 1837 na pobudo steklarja Benedikta Vivata. Obratovala je do leta 1958, ko jo je nadomestila cesta. Ob drči je bila steklarna – glažuta, ki je zaposlovala do 200 ljudi. Dokazi (ohranjena imena) pričajo, da je v 18. in 19. stoletju je na Pohorju obratovalo 18 steklarn – glažut.
Trajanje: 3 ure
Priporočen čas: marec - november
Dolžina poti: 1,3 ali 3 km
Več info: http://www.zgs.si/obmocne_enote/maribor/gozdne_ucne_poti/index.html#c1921
RUŠKA PLANINSKA POT
Je bila odprta 1. septembra leta 1996, ob 95. obletnici Planinskega društva Ruše. Povezuje zanimive točke osrednjega dela Pohorja, sotesko Lobnice in pohorski pragozd. Ima deset kontrolnih točk: Ruše (Cafe Oniks), slap Šumik, Klopni vrh, Osankarica, Trije kralji, Žigartov vrh, Ruška koča, Planinski dom Zarja, Mariborska koča in Lovski dom Pečke.
Več info: https://www.pd-ruse.si
RUŠKA VINSKA POT
Četudi se vrata vinskih hramov na Ruški vinski poti odprejo le vsako leto na Martinovo, pot popelje rekreacije željnega obiskovalca po 2,5 km dolgi asfaltirani krožni poti med sončne vinske gorice, mimo 24 vinskih hramov, 6 kapelic, galerije - kleti, vinogradniškega muzeja na prostem in številnih drugih znamenj, posvečenih najlepši rožici - vinski trti v vseh letnih časih.
Z najvišje točke Vinske poti se ponuja lep razgled na Ruše in širše po Dravski dolini, na poseljena pobočja Kozjaka in Pohorja. Pričetek poti je "pri sodu", 6.000 litrskim, nedaleč od Hotela Veter. Tu se opravlja vsakoletni krst mošta na martinovo.
"Ti naši vinogradi v ruških goricah so majhni po razsežnosti, razdrobljeni med več kot petindvajset lastnikov. Na prvi pogled opaziš, koliko velike ljubezni je vložene v ta strma pobočja. Sortni sestav je mešan predvsem s trtami, ki dajejo bela vina. Nekoč v minulih časih so z goric v tem delu Dravske doline polnili cesarsko klet samo s črnim burgundcem, imenovanim "Kronnen Wein". Ob branju starih urbarskih zapiskov je presenetljiv podatek, koliko kmetovalcev v Rušah je imelo vinograde, in kako visoke so bile njihove vinske dajatve. Iz tega lahko sklepamo, da so bila vsa primerna pohorska pobočja vse do Fale posajena z vinsko trto." (Mirko Vovšek, Moje poti in moja domoljubna razmišljanja, 2008).
Ob sodu - na začete poti, od leta 2016, raste cepič najstarejše žlahtne vinske trte na svetu, vpisane v Guinnessovo knjigo svetovnih rekordov, ki že več kot štiristo petdeset let raste in rodi na Lentu ob reki Dravi v Mariboru. Trta ima tudi svojega skrbnika.
OSTALE POTI
SPREHAJALNA POT “POD GOROJ” se prične na Trgu vstaje v Rušah (na mostu čez Rušico). Nadaljuje se skozi »Linglovo« dvorišče, mimo letnega gledališča, nad ruškimi travniki v smeri zahoda do Vranjekove in Glazerjeve ulice. Povratek v Ruše je možen po Knifičevi ulici in Falski cesti.
SPREHAJALNA POT “GREGORC” se prične na Areški cesti, kjer jo označuje smerokaz in vodi preko Kalvarije do Dobnikovega križa. Tu se odcepi levo na greben Lipuževega vrha in krene do Krečija, kjer se spusti do Bezene ali se nadaljuje do kmetije »Gregorc« v Logu.
SPREHAJALNA POT “OB MLINŠČICI” se prične na križišču pri marketu v Bistrici ob Dravi. Označena je s smerokazom in vodi ob Mlinščici do Kožuha, kjer prečka potok, ter naprej po cesti do Lovskega doma na Pečkah.
SPREHAJALNA POT “MERANOVO” se prične v Bistrici ob Dravi in vodi po Vorohovi ulici, nato skozi gozd mimo kmetije Kovačič in Mašat do Prinčevega vrha in Meranovega. Od tu vodi mimo spodnjega in zgornjega Krajnerja do Pečk.
PEŠPOT "PEČKE" se v Rušah prične na Areški cesti, nadaljuje pa preko Kalvarije mimo Dobnikovega križa do Lovskega doma na Pečkah. Iz Bistrice ob Dravi vodi pot na Pečke po lokalni cesti skozi Log.
SPREHAJALNA POT "PO Z(A)DRAVJU" poteka neposredno ob Dravi od izliva Lobnice v Dravo do »Zelenega dola« v Bistrici ob Dravi.